Suundu sisuosa juurde
Juhtum elust enesest

Päästjatest pere elas tormi järel kaks nädalat elektrita

Tiiu ja Tauno Sau elasid 2015. aastal kaks nädalat ilma elektrita (foto: Tauno Sau)
Tiiu ja Tauno Sau elasid 2015. aastal kaks nädalat ilma elektrita (foto: Tauno Sau)

2015. aasta detsembri alguses möllas üle Eesti ligi viis päeva torm, mis põhjustas kõige rohkem kahju Pärnu, Saare, Viljandi ja Harju maakonnas. Enam kui 30 meetrit sekundis puhunud tormituuled tõstsid veetaset rannikualadel kohati üle kriitilise piiri, ent lõpuks veetase siiski taandus. Elektririkkeid registreeriti 1780, vooluta jäi 87 090 klienti ja majapidamist.

Päästeametnike Tiiu Varik-Sau ja Tauno Sau kodu Raplamaal oli üks, mis jäi tormi tagajärjel elektrita koguni kaheks nädalaks. Nende kodu asub külas, kus voolu kõikumine ja elektri kadumine suurte tuultega on tavaline. Kui nelja päeva möödudes said küla ülejäänud majad elektri tagasi, siis Tiiu ja Tauno koju elektri tagasitoomiseks kulus elektrikutel veel kümme päeva.

Kuna noored elavad eramajas, siis kütte ja toiduvalmistamisega probleeme ei tekkinud. Kamin ja ahi andsid sooja ja puupliidil sai süüa teha, kuid joogivett pidid nad tooma kahe kilomeetri kaugusel asuvast kaevust. Kuna õues miinuskraade ei olnud, tuli külmkappi ja sügavkülmikusse varutud toiduasjad viia tuttavate juurde – see oli suur töö, sest 20 kg koeratoitu ja marjad-moosid vajasid kiirelt päästmist.

Valgust andsid küünlad ja taskulambid ning kuna oli jõuluaeg, võeti kasutusse ka patareitoitel jõulutuled. Teleri vaatamisest tuli mõneks ajaks loobuda, kuid tänu nutitelefonidele ühendus muu maailmaga säilis, sest mobiilide akud sai töö juures täis laadida. Pere sõnul tundsid nad kõige enam puudust just valgusest, kuna talv on meil niigi väga pime.

Sellest kogemusest panid Tiiu ja Tauno kõrva taha nii mõnegi nipi, kuidas selliseks või isegi hullemaks olukorraks edaspidi valmis olla. Neil on alati kapis piisav varu kuivaineid, konserve, patareisid (neid kõige paremaid) ja küünlaid. Taskulambi, küünlad ja tikud soovitavad nad panna kindlasse kohta, kust need kerge vaevaga üles leiab. Hea paik on näiteks välisukse läheduses, et need õuest tuppa tulles kohe võtta oleksid. Samuti soovitavad nad soetada kaasaskantava taskulambi kõrvale ka nö jaaniussilambikese ehk sellise, mille saab kummipaelaga kinnitada pähe. Samuti on abiks patareitoitega raadio ja latern. Tiiu ja Tauno soovitus pika elektrikatkestusega hakkamasaamiseks on eelkõige jääda rahulikuks, samuti tasub vana maja renoveerides jätta alles puuahjud ja -pliidid.

Käitumisjuhised kriisiolukordadeks

Siit lehelt leiad praktilisi nõuandeid, kuidas eri kriisideks valmistuda ja neis käituda.

Eesti riik teeb kõik endast oleneva, et kriise vältida ja vajaduse korral neid lahendada. Ometi ei pruugi abi jõuda inimesteni alati piisavalt kiiresti, sest mõni kriis võib puudutada väga paljusid elanikke, kesta päevi ja isegi nädalaid.

Sinu ja su lähedaste heaolu sõltub suurel määral teie enda valmisolekust, kuni elutähtsad teenused taastatakse või abi saabub.

EU logo Eesti lipp
Siseministeerium ja Riigikantselei
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru